Zaślepka do wentylacji mechanicznej – czy to ważne?

Zaślepki w wentylacji mechanicznej są często pomijane przez projektantów i instalatorów przy wykonywaniu zestawienia materiałów potrzebnych do wykonania instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Owszem można zastąpić je innymi rozwiązaniami, warto pamiętać jednak, że zaślepienie kanałów wentylacyjnych podczas budowy jest bardzo ważne dla późniejszego poprawnego działania systemu rekuperacji.


Do czego służą zaślepki w wentylacji?

Zaślepki w wentylacji mechanicznej można wykorzystać na dwa sposoby. Do zabezpieczenia króćców pod anemostaty na czas budowy oraz do zaślepiania niewykorzystanych otworów w skrzynkach rozdzielczych i rozprężnych.

Zaślepianie króćców pod anemostaty

Zaślepianie króćców do podłączenia anemostatów wykonuje się zaślepkami o średnicach Ø100 mm, Ø 125mm, Ø 160mm, Ø 200 mm i Ø 250 mm w zależności od potrzeby i dobranego anemostatu. Instalację rekuperacji rozkłada się często przed rozkładaniem styropianów, wykonaniem wylewek, czy sufitów podwieszanych. Wszystkie wymienione czynności to tak zwane prace brudne na budowie, które powodują powstawanie kurzu, pyłów i innych nieczystości, które mogą dostać się do kanałów. Anemostaty montuje się po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych, wtedy też uruchamia się po raz pierwszy instalację rekuperacji. Dlatego ważne jest zabezpieczenie kanałów na czas budowy. Do zabezpieczenia kanałów wykorzystuje się zaślepki wentylacyjne.

Zatykanie niewykorzystanych króćców w skrzynkach rozdzielczych i rozprężnych

Skrzynki rozprężne wykonywane są zazwyczaj ze standardową liczbą przyłączy dla przewodów wentylacyjnych. Zgodnie z tym można kupić skrzynki w konfiguracji: 5xØ50mm, 2xØ75mm/3xØ75mm  i 2xØ90mm. Często pomieszczenia wymagają podłączenia mniejszej ilości przewodów, bo ich zapotrzebowanie na wentylację jest mniejsze. W ten sposób konieczne jest zaślepienie części otworów. Zamknięcie otworów musi być szczelne. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji są zaślepki produkowane przez producenta i dopasowane do danego systemu wentylacji. 

Skrzynki rozprężne zamawia się czasem z zapasem miejsc na ewentualnie podłączenie dodatkowych pomieszczeń w przyszłości. Wtedy zastosowanie zaślepek, które można łatwo zamontować jak i zdemontować, wydaje się najlepszym wyjściem.

Duża elastyczność przewodów daje możliwość swobodnego prowadzenia instalacji w budynkach zachowując ich wysoką wytrzymałość pozwalającą na prowadzenie ich w warstwie izolacji podłóg oraz zalanie ich betonem.

Po co zaślepiać kanały wentylacyjne?

Zaślepienie kanałów wentylacyjnych daje nam dwie korzyści:

  • Zaślepienie niepotrzebnych otworów – zaślepienie dodatkowych otworów eliminuje straty powietrza w wentylacji. Pozwala na dostosowanie elementów instalacji do projektu i dopasowanie ich do realnego zapotrzebowania budynku.
  • Zabezpieczenie kanałów przed zanieczyszczeniami – jest bardzo ważne na etapie wykonywania instalacji. Zaślepienie wejść do kanałów zabezpiecza cały układ przed dostaniem się niepożądanych substancji do kanałów. Dzięki dobremu zabezpieczeniu kanałów zyskujemy pewność poprawnego działania instalacji po jej uruchomieniu.

Jak dobrać odpowiednią zaślepkę?

Zaślepkę dobieramy głównie do średnicy otworu, jaki musimy zaślepić. Rury posiadają nadrukowane swoje średnice, natomiast skrzynki rozdzielcze i rozprężne powinny posiadać naklejki, na których znajdziemy rozmiar króćców przyłączeniowych. Jeżeli nie jesteśmy w stanie odczytać średnic, możemy zmierzyć je np. za pomocą suwmiarki lub zwykłego metra. Różnice poszczególnych wymiarów są na tyle duże, że trudno popełnić tutaj błąd w doborze. 

Kiedy zakładamy zaślepki i kiedy możemy je wyjąć?

Zaślepki powinniśmy zamontować od razu po wykonaniu instalacji. Im dłużej otwarte są wejścia do przewodów, tym większe ryzyko zabrudzenia przewodów w środku kurzem i zanieczyszczeniami z budowy. 

Wyjmowanie zaślepek powinno wiązać się z montażem docelowych elementów instalacji w ich miejsce. Tak więc wyjmowanie zaślepek z końców kanałów powinno być równoznaczne z montażem anemostatów.

Co zamiast zaślepek?

Co, jeżeli nie zamówimy wystarczającej ilości zaślepek lub zupełnie o nich zapomnimy? W takim wypadku nie możemy zostawić otwartych kanałów, czekając na dostawę zaślepek. Zabezpieczenie instalacji można wykonać wtedy np. wycinając kawałek folii, zakładając go na króciec przyłączeniowy i uszczelniając taśmą monterską.

Zaślepki to jeden z ważniejszych elementów poprawnego wykonania instalacji rekuperacji w każdym budynku i nie można go pominąć.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top