
Od 31 marca 2025 roku wchodzi w życie zaktualizowany program „Czyste Powietrze”. Nowe zasady obejmują nie tylko korekty w progach dochodowych czy poziomach dofinansowania, ale również konkretne zmiany, które wpływają na instalatorów oraz właścicieli domów planujących montaż rekuperacji. Warto zapoznać się z nimi przed złożeniem wniosku, aby maksymalnie wykorzystać dostępne wsparcie finansowe.
Z tego wpisu dowiesz się:
Dofinansowanie nadal możliwe – ale pod pewnymi warunkami
Zacznijmy od tego co najważniejsze: rekuperacja nadal może być objęta dofinansowaniem, ale od 31 marca 2025 roku nie wystarczy już tylko zakup odpowiedniego urządzenia i faktura. Wprowadzony został obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego, który oceni, czy i w jaki sposób montaż rekuperacji przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej budynku. Jeśli audyt wskazuje, że rekuperacja jest niezbędnym elementem do osiągnięcia odpowiedniego poziomu energooszczędności, można ją bez obaw uwzględnić we wniosku.
Lista ZUM nadal obowiązuje
Bez zmian pozostaje inna ważna kwestia: urządzenie musi znaleźć się na tzw. Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Jest to oficjalna lista produktów, które spełniają wymogi techniczne programu. Jeśli rekuperator nie figuruje na tej liście, nie ma możliwości uzyskania dotacji. Rekuperatory marki REQNET znajdują się na liście ZUM, co oznacza, że spełniają wszystkie obowiązujące wymagania. To bardzo istotne, zwłaszcza teraz, kiedy zasady programu stały się bardziej rygorystyczne.
Co jeszcze się zmienia z programie „Czyste Powietrze”?
W nowej wersji programu większy nacisk kładziony jest na kompleksowe podejście do modernizacji. Oznacza to, że sama wymiana kotła czy montaż rekuperacji nie wystarczą, jeśli nie towarzyszy temu np. ocieplenie budynku. Tylko całościowe podejście daje szansę na uzyskanie maksymalnego dofinansowania, które może wynieść nawet 79 000 zł.
Zmieniły się też progi dochodowe i poziomy wsparcia:
- do 40% kosztów – dla osób z dochodem rocznym do 135 tys. zł,
- do 70% – dla gospodarstw o niskich dochodach miesięcznych,
- do 100% – dla osób z bardzo niskim dochodem lub korzystających z pomocy społecznej.
A co z zaliczkami? Prefinansowanie nadal istnieje, ale teraz dostępne będzie tylko dla osób korzystających z dwóch wyższych poziomów dofinansowania i wyłącznie za pośrednictwem operatorów programu.
Podsumowując
- Tak, rekuperacja dalej podlega dofinansowaniu, ale trzeba ją ująć w audycie energetycznym i wybrać urządzenie z listy ZUM.
- Urządzenia REQNET są zgodne z programem i przystosowane do nowoczesnych inwestycji.
- Nowy program premiuje kompleksowe podejście – montaż rekuperacji warto połączyć z termomodernizacją i wymianą źródła ciepła.
Chcesz mieć pewność, że Twój projekt kwalifikuje się do dofinansowania? Zaglądnij do działu projekty, gdzie znajdziesz więcej informacji. Pomożemy w doborze sprzętu i przeprowadzeniu całego procesu.