Grzyb w przewodach wentylacyjnych? Pozbądź się problemu przed wykonaniem instalacji rekuperacji.

Antybakteryjny przewód wentylacyjny PEFLEX Standard

Pleśń i grzyby w instalacjach wentylacji powstają w momencie zbyt dużej wilgoci wewnątrz przewodów, braku odpowiedniego przepływu powietrza np. podczas wyłączenia instalacji na dłużej, oraz zaciągania przez instalację zanieczyszczeń z zewnątrz i osadzania ich w rurach. Aby uniknąć tego typu problemów warto już na etapie wyboru producenta systemu rekuperacji zadbać o przewody wentylacyjne z powłokami antybakteryjnymi i antygrzybicznymi.


Wybór właściwych materiałów

Podstawą przy wyborze kanałów wentylacyjnych jest materiał z jakiego kanały są wykonane. Na rynku możemy spotkać kanały metalowe lub wykonane z tworzyw sztucznych. Wybór rodzajów kanałów z tworzyw sztucznych jest znacznie większy. W ich asortymencie znajdziemy także kanały ze specjalną dodatkową warstwą antygrzybiczą. 

Poza samym materiałem warto zwrócić uwagę na budowę kanałów. Kanały powinny być gładkie w środku. Każde dodatkowe zagłębienie jest miejscem gdzie potencjalnie mogą namnażać się drobnoustroje.

Przewód wentylacyjny PEFLEX Standard

W budynkach jednorodzinnych do rozprowadzania powietrza dopuszczalne jest stosowanie kanałów z tworzywa. Elastyczne kanały PEFLEX Standard są przykładem przewodów wentylacyjnych wykonanych z pierwszego gatunku tworzywa PE-HD. Zewnętrzna struktura kanału zapewnia mu giętkość, natomiast wewnętrzna gładka powłoka posiada dodatkowe właściwości bakterio- i grzybostatyczne dając ochronę mikrobiologiczną. Powłoka ta zawiera miedź, srebro oraz inne naturalne związki, które zapewniają długoletnie działanie systemu. Dodatkowe działanie antystatyczne zapobiega osiadaniu kurzu w rurach.

Elastyczne kanały wentylacyjne PEFLEX wykonane są z surowca pierwszego gatunku, co sprawia, że są całkowicie bezpieczne dla ludzi. Materiały z których wykonane są przewody PEFLEX spełniają wymogi dla materiałów mających kontakt z żywnością.

Przewód wentylacyjny PEFLEX Spectra 1000

PEFLEX Spectra 1000 to elastyczne kanały wentylacyjne służące do przesyłu powietrza od skrzynek rozdzielczych do poszczególnych pomieszczeń w budynkach mieszkalnych.

Złożone z dwóch warstw rury PEFLEX wykonane są z tworzywa PE-D oraz wewnętrznej powłoki SPECTRA 1000 zapewniającej wysokie właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Opatentowany materiał zawiera związki dające gwarancję bezterminowej ochrony przed bakteriami i grzybami. Materiały te są bezpieczne dla ludzi i dopuszczone do kontaktu z żywnością. Dodatkowe właściwości antystatyczne zapobiegają gromadzeniu się kurzu i brudu.

Duża elastyczność przewodów daje możliwość swobodnego prowadzenia instalacji w budynkach zachowując ich wysoką wytrzymałość pozwalającą na prowadzenie ich w warstwie izolacji podłóg oraz zalanie ich betonem.

Utrzymanie czystości i konserwacja

Grzyby, a w tym pleśnie pojawiają się w miejscach wilgotnych, które rzadko się czyści. Kanały wentylacyjne mogą sprzyjać rozwojowi grzybów. Aby temu zapobiec, należy stosować odpowiednio przebadane kanały wentylacyjne, ale także dbać o czystość instalacji. Podstawą jest tutaj stosowanie filtrów. Filtry można zastosować nie tylko w rekuperatorze, ale także w anemostatach wywiewnych. Takie działanie zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów i zanieczyszczeń do wnętrza instalacji. Filtry należy wymieniać regularnie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, lecz nie rzadziej niż co 90 dni.

Kontrola wilgoci

Odpowiednia wilgotność nie tylko zapewnia nam komfort cieplny w budynku. Zbyt duża wilgoć odpowiada także za rozwój grzybów. Zastosowanie rekuperatorów z wbudowanym czujnikiem wilgotności jak modele serii reQ firmy REQNET pozwala kontrolować wilgoć w pomieszczeniach. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów.

Odpowiednie izolacje i uszczelki

Odpowiednio dobrana i szczelnie wykonana izolacja kanałów wentylacyjnych i urządzeń zapobiega wykraplaniu się wody w instalacji. Różnica temperatur pomiędzy otoczeniem, a powietrzem przesyłanym wewnątrz przewodów powoduje skraplanie wody. Gromadzona z czasem woda stwarza warunki idealne do rozwoju grzybów. Stosowanie uszczelek na połączeniach poszczególnych elementów instalacji zapobiega dostawaniu się wykraplającej się na zewnątrz kanałów wilgoci do środka instalacji.

Przeglądy i konserwacje

Regularne przeglądy instalacji w tym sprawdzanie ciągłości izolacji, szczelności połączeń to kolejny rodzaj ochrony przed rozmnażaniem się grzybów. Konserwacja instalacji rekuperacji polega między innymi na wymianie filtrów, na których gromadzi się brud i zarodniki grzybów  i bakterii. Im lepiej zadbamy i regularne przeglądy i dobrą konserwację naszej instalacji rekuperacji tym mniejsze ryzyko rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii w systemie wentylacyjnym naszego domu.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top