Czerpnia i wyrzutnia powietrza – jedyne elementy zewnętrzne w instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

czerpnia i wyrzutnia powietrza z okapnikiem w różnych wersjach kolorystycznych na tle domu

Czerpnia i wyrzutnia powietrza to jeden z elementów w instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli w skrócie w instalacji rekuperacji, gdzie dużą rolę odgrywa prawidłowa jej lokalizacja. O ile lokalizacja wyrzutni nie jest istotna dla samej instalacji, o tyle już położenie czerpni względem stron świata, czy potencjalnych zanieczyszczeń jest bardzo ważne dla optymalnej pracy systemu.


Co to jest czerpnia powietrza?

Czerpnia jest miejscem, w którym instalacja rekuperacji pobiera świeże powietrze z zewnątrz. Czasem sama czerpnia wyposażona jest w dodatkowy filtr zatrzymujący część cząstek stałych. Warto jednak zaznaczyć, że rozwiązanie to wymaga bardzo częstej i regularnej kontroli zabrudzeń tego filtra, która może być utrudniona ze względu na lokalizację czerpni.

Budowa czerpni i wyrzutni powietrza.

Budowa czerpni i wyrzutni jest dokładnie taka sama. W firmie PEFLEX oferujemy czerpnie z okapnikiem wykonane z nierdzewnej stali szczotkowanej. Zaprojektowano je do montażu w podbitce lub na ścianie. Czerpnie dostępne są w różnych wariantach średnic: Ø160 mm, Ø200 mm, Ø250 mm oraz Ø315 mm. Produkt jest dostępny zarówno w wersji surowej inox (o strukturze szczotkowanej stali), jak i w wersjach malowanych proszkowo na kolor: antracyt (RAL 7016), czarny (RAL 9005) i biały (RAL 9016). Opcje kolorystyczne prezentują się w proporcji 70% matu do 30% połysku. Warto zauważyć, że stosowane lakiery posiadają certyfikat jakości QUALICOAT.

Lokalizacja czerpni powietrza.

Umiejscowienie czerpni i wyrzutni uregulowane jest prawnie w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2022.1225)  w §152

  1. Czerpnia powinna być zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. W naszych czerpniach zabezpieczenie to stanowi wykonanie czerpni ze stali nierdzewnej oraz zainstalowany okapnik.
  2. Czerpnia nie może być zainstalowana za blisko wyrzutni, wywiewek kanalizacyjnych itp. Jest to bardzo ważne ze względów higienicznych i zdrowotnych. Minimalna odległość czerpni od wyrzutni to 1,5 m w linii prostej, a od wywiewek kanalizacyjnych 6 metrów.
  3. Można usytuować czerpnie na gruncie, lub na ścianie budynku dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych. Należy jednak wtedy pamiętać o zachowaniu minimum 8m odstępu od:
    1. ulic i parkingów dla >20 samochodów
    2. miejsc gdzie zbierane są odpady
    3. wspomnianych wywiewek kanalizacyjnych
    4. oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza
  4. Należy pamiętać, że dolna krawędź czerpni musi znajdować się minimum 2m. od gruntu.
  5. Czerpnie dachowe muszą być umieszczone min. 0,4 m. nad dachem oraz min. 6 m. od wywiewek kanalizacyjnych. 

Przy lokalizacji czerpni warto zwrócić uwagę na nasłonecznienie budynku. Najlepsze do jej lokalizacji są ściany północne, następnie wschodnie, później zachodnie, a najgorsze parametry wentylacja uzyskuje posiadają czerpnię do strony południowej. Ze względu na wysokie temperatury odradza się także instalację czerpni na dachu. 

Na co wpływa czerpnia powietrza?

Odpowiednio dobrana czerpnia nie generuje problemów ze zbyt niskim sprężem dyspozycyjnym instalacji. Czerpnię dobiera się na podstawie bilansu powietrzaLokalizacja czerpni ma kluczowe znaczenie zarówno dla jakości powietrze (unikanie ulic, parkingów, wywiewek kanalizacyjnych) jak i dla odzysku ciepła i chłodu. Odpowiednie położenie czerpni względem stron świata powoduje mniejsze nagrzewanie instalacji latem. 

Co to jest wyrzutnia powietrza?

Wyrzutnia to ostatni element instalacji rekuperacji w budynku. To przez nią zużyte powietrze jest wyrzucane z budynku na zewnątrz. 

Lokalizacja wyrzutni powietrza.

Lokalizacja wyrzutni również określona jest w przepisach regulujących Warunki Techniczne w roku 2021.

Wyrzutnia musi być zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. Wywiewane powietrze musi być usuwane w taki sposób, aby nie stanowić zagrożenia dla użytkowników budynku, oraz osób i zwierząt przebywających w jego otoczeniu. 

Wyrzutnia nie powinna  być umieszczana na poziomie terenu. Do takiego umieszczenia wyrzutni konieczna jest zgoda właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego.

Wyrzutnia w ścianie budynku:

  1. Musi być w poziomie minimum 3 m. od okien 
  2. W pionie okna powinny znajdować się minimum 2 m. nad lub pod czerpnią. 
  3. Jeżeli na tej samej ścianie znajduje się też czerpnia musi być odsunięta o min. 1,5 m.
  4. Powinna znajdować się minimum 10 metrów od ścian sąsiadujących budynków, w przypadku ścian bez okien można zmiejszyć tą odległość do 8 metrów.

Wyrzutnia dachowa:

  1. Powinna być minimum 0,4 m. nad dachem
  2. Zgodnie z prawem budynki w promieniu 10m. powinny znajdować się 0,4m niżej niż wyrzutnia
  3. W rzucie poziomym musi zostać zachowane min. 3m do krawędzi dachu, poniżej której w ścianie znajdują się okna
  4. Odległość od okien połaciowych i okien w ścianach nad dachem to min. 3 m.

Na co wpływa wyrzutnia powietrza?

Wyrzutnia nie wpływa tak mocno na instalację rekuperacji jak czerpnia. Warto jednak pamiętać o jej regularnym czyszczeniu ponieważ może mieć wpływ na otoczenie. Należy więc zadbać o jej prawidłową lokalizację zgodną z obecnymi normami prawnymi.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top